TYP     Wnętrze DATA 2017
LOKALIZACJA     Kraków, Polska TEMAT Projekt Wnętrz
INWESTOR     prywatny ZESPÓŁ Anna Porębska, Adam Zwierzyński
ZDJĘCIA Janina Tyńska

SZKIELET BRYŁ - Apartament pod Wawelem w Krakowie


Charakter wnętrza stworzył szkielet brył lewitujących w przestrzeni. Czarne ramy porządkują program funkcjonalny akcentując jego elementy składowe.

Bazą i celem interwencji projektowej jest mieszkanie, mieszczące się w odrestaurowanej starej kamienicy położonej pod Wawelem, w Krakowie.
Lokal jest nieduży, ma powierzchnię 46m2, ale wysokość 330cm w świetle pomieszczenia pozwoliła myśleć o lokalnym nawarstwieniu funkcji użytkowych i stworzeniu antresoli. Analizując wymagania i tryb życia klienta uznaliśmy za celowe maksymalizowanie otwartej przestrzeni dziennej (salon) i stworzeniu sypialni na antresoli, ponad pasem wejściowym mieszkania.

W przestrzeni mieszkania wydzielono zatem strefy: wejściową z holem, kuchnią otwartą na salon i jadalnię, łazienkę oraz wydzielony pokój dzieci . Strefę sypialni powyżej (nad wejściem do mieszkania, kuchnią i łazienką) na antresoli podzielono na sypialnię główną (wydzieloną z przestrzeni salonu) i sypialnię dzieci (dostępną z pokoju dzieci). Warto zaznaczyć, iż z uwagi na tryb życia rodziny Klienta mieszkanie nie jest użytkowane na co dzień, a jest głownie „własną przystanią”, punktem spotkań, jednym z miejsc w przestrzeni życiowej klienta i jego rodziny.

Dzięki przyjętej aranżacji przestrzeni mogliśmy na małej powierzchni wypełnić pożądany plan funkcjonalny klienta i jednocześnie zachować przestrzenność strefy dziennej, otwierając się na niewątpliwe atuty miejsca – wysokie wnętrze, atrakcyjny balkon i duże okna oraz to, co znajduje się na zewnątrz domu.

Mieszkanie zostało zaprojektowane funkcjonalnie i nowocześnie. Język artykulacji estetycznej jest zwarty i minimalistyczny, a układ przestrzeni czytelny i dopasowany do potrzeb zleceniodawcy.
We wnętrzu dominuje biel uzupełniona drewnem jesionowym i czarnym szkieletem brył lewitujących w przestrzeni, które porządkują i akcentują elementy kompozycji. Całość kompozycji dopełniają wolnostojące meble znanych i cenionych producentów.


MUS ARCHITECTS to biuro architektoniczne tworzone z pasją. Zajmujemy się wymyślaniem przestrzeni, kształtowaniem funkcji i formy, niezależnie od skali.