TYP     dom jednorodzinny DATA projekt 2016
LOKALIZACJA     Katowice, Polska TEMAT projekt domu jednorodzinnego
INWESTOR     prywatny ZESPÓŁ Anna Porębska, Adam Zwierzyński

DOM NA SKARPIE


Jest prosty, pozbawiony ozdobników, został jednak zaprojektowany w mocno nachylonym terenie, z którym tworzy intrygująca relację.

Działka znajduje się na przedmieściu Katowic, na zakończeniu wąskiej uliczki z typową zabudową jednorodzinną. Od strony wjazdu, w części frontowej teren utrzymuje poziom ulicy, następnie jego poziom płynnie, ale znacząco idzie w dół.

Działka wykazuje znaczący spadek terenu. Różnica między frontową jego częścią a końcowym punktem, to 8-10m. Poza granicą działki teren nadal opada.
Z uwagi na to cały obszar bardziej nadaje się na górkę saneczkową niż na działkę budowlaną. I choć teren wydaje się kiepski pod zabudowę to jednak ma on jeden niepodważany walor krajobrazowy – otwiera się na duży, niezabudowany i atrakcyjny widokowo obszar.

Dzięki odpowiedniemu podejściu do tematu zarówno klienta jak i projektanta udało się zastane minusy zamienić na plusy i tym samym stworzyć ciekawą, intrygująca przestrzeń, Architekturę tworząca dobrą relację z zastanym terenem.

IDEA

Pomysł na ten dom był prosty i wynika on z wytycznych urbanistycznych.

Liniowo rozłożony program funkcjonalny startuje w strefie wejściowej domu i przesuwa się wzdłuż wschodniej (północno - wschodniej) granicy działki ignorując zbocze i spadek terenu.
W ten sposób powstaje prostopadłościan położony w strefie podjazdu na ziemi a następnie unoszący się nad zboczem góry w głębi działki.
Dom jest zamknięty od strony zabudowanej działki sąsiedniej, natomiast całkowicie otwiera się na ścianę lasu oraz widok na otwartą przestrzeń poza terenem opracowania.

FUNKCJA

Program funkcjonalny domu o powierzchni ok.100m2 jest prosty i typowy, składa się z pokoju gościnnego, łazienki, pomieszczenia gospodarczego, kuchni z jadalnią i salonem oraz sypialni z łazienką.

Prostopadłościenna bryła domu jest znacząco podniesiona nad poziom terenu działki Postawiliśmy ją na dwóch masywnych żelbetowych tarczach dzięki czemu dom góruje nad otoczeniem i ma wspaniały widok na korony drzew oraz w dalszej części na położony niżej rozległy teren otwartych łąk.

Z salonu, sypialni oraz łazienki mamy dostęp do tarasu znajdującego się na poziomie domu oraz zlokalizowanego kilka metrów niżej - tarasu naziemnego, dostępnego poprzez lekkie schody stalowe schodzące do poziomu terenu.

Dodatkowym atutem podniesionej bryły domu jest możliwość stworzenia zadaszonego tarasu – naturalnie przykrytego architekturą.

Konstrukcja, Materiały, Estetyka

Prostopadłościenną bryłę wspierają dwie masywne tarcze żelbetowe, które w domu stanowią podstawowe ściany wydzielające pomieszczenia. Rozdzielają one strefę wejściową, gospodarczą, od otwartej strefy dziennej oraz prywatną część nocną domowników.
Elewacja zachodnia została w pełni przeszklona. Pozostałe ściany są w znaczącej części pełne, żelbetowe.


otwarcie na widoklokalizacja domu na działce o znaczącym nachyleniu
Przekroje


MUS ARCHITECTS to biuro architektoniczne tworzone z pasją. Zajmujemy się wymyślaniem przestrzeni, kształtowaniem funkcji i formy, niezależnie od skali.