TYP     dom jednorodzinny DATA 2021
LOKALIZACJA     Jezioro Żywieckie, Polska TEMAT Peryskop - Dom nad jeziorem
INWESTOR     prywatny ZESPÓŁ Anna Porębska, Adam Zwierzyński

PERYSKOP


SPOJRZEĆ DALEJ. ZOBACZYĆ WIĘCEJ.

ZAŁOŻENIA PROJEKTOWE

Projektowany dom jednorodzinny zlokalizowany jest nad jeziorem Żywieckim.
Działka położona jest w pięknym miejscu z widokami na góry oraz w bezpośredniej bliskości wody (około 100m do linii brzegowej).
Zbiornik wodny jest otoczony wałem ziemnym, więc działka nie ma bezpośredniego widoku na jezioro.

Dlatego jednym z kluczowych założeń projektowych była chęć rozwiązania tego problemu.

IDEA I FORMA

Celem projektowanej architektury jest między innymi uzyskanie widoku na jezioro Żywieckie. Dosłownie „spojrzenie” ponad przeszkodą, jaką jest wał ziemny stojący między terenem opracowania a widokiem.
Postanowiliśmy nawiązać do narzędzia, jakim jest peryskop.

Peryskop, to przyrząd optyczny służący do obserwacji przedmiotów znajdujących się poza polem widzenia obserwatora lub zakrytych przeszkodami, zaś zaprojektowany przez nas dom jest architektoniczną interpretacją funkcji i formy peryskopu.

PROGRAM FUNKCJONALNY

Program funkcjonalny domu został rozłożony na trzech poziomach w schemacie odwróconym.
Część dzienną zdecydowaliśmy się podnieść maksymalnie do góry w taki sposób by zapewnić widok ponad linią wału – widok na jezioro i jego przeciwległy brzeg.

Na parterze znajduje się strefa wejściowa z holem, garażem dwustanowiskowym oraz strefą spa posiadająca bezpośrednie wyjście na ogród w części zachodniej działki. Na pierwszym piętrze mieści się cała część nocna – pokoje oraz łazienka. Na najwyższej kondygnacji znajduje się salon z jadalnią oraz kuchnia, a także mała toaleta. Cześć dzienna położona jest w całości powyżej wału, dzięki czemu uzyskaliśmy szeroki panoramiczny widok na zbiornik wodny.

Dzięki zastosowaniu cienko profilowego systemu stolarki okiennej możemy niemalże całkowicie otworzyć się na widok zacierając barierę miedzy wnętrzem a zewnętrzem.

Z boku bryły mieści się wydzielona klatka schodowa łącząca wszystkie kondygnacje. Dodatkowo w garażu zlokalizowano niewielki towarowy dźwig umożliwiający transport zakupów i towarów bezpośrednio do kuchni.
PODSUMOWANIE

Dom stanowi odzwierciedlenie założeń koncepcyjnych i funkcjonalnych. Nowoczesna, zintegrowana i spójna bryła tworzy rozpoznawalny znak w przestrzeni, „Peryskop” pozwalający spojrzeć dalej i zobaczyć więcej.

Projektowana przestrzeń umożliwia rekreację i podziwianie okolicy na wielu poziomach – z tarasów przy pokojach w części prywatnej, a także, – co stanowi największy walor uzyskany w wyniku procesu projektowego, z dużej części dziennej podniesionej ponad linię wału otaczającego jezioro.
MUS ARCHITECTS to biuro architektoniczne tworzone z pasją. Zajmujemy się wymyślaniem przestrzeni, kształtowaniem funkcji i formy, niezależnie od skali.