TYP     dom jednorodzinny DATA 2010
LOKALIZACJA     Knurów, Polska TEMAT projekt domu jednorodzinnego
INWESTOR     prywatny ZESPÓŁ Anna Porębska, Adam Zwierzyński

Dom jednorodzinny w Knurowie


Wstęp
Projektowany dom jednorodzinny posiada współczesną formę architektoniczną w nowoczesnej stylistyce, cechującą sie prostotą i umiarem. Powściągliwa i funkcjonalna architektura, powstała w oparciu o założony program funkcjonalny oraz wstępne ustalenia pomiędzy Inwestorem a Projektantem.

Zagospodarowanie
Obszar opracowania stanowi działka budowlana o powierzchni ~800m2, zlokalizowana w kontekście powstającego osiedla domów jednorodzinnych w Knurowie. Pod względem urbanistycznym całość założenia jest prosta i funkcjonalna. Wytyczone w oparciu o siatkę ortogonalną działki budowlane osadzono na prostej osi drogi dojazdowej. Topografia jest prosta - teren płaski.

Architektura
Koncepcja zakłada dwukondygnacyjny, niepodpiwniczony dom jednorodzinny o powierzchni użytkowej około 150m2 z garażem dwustanowiskowym. Budynek rozwiązano na planie prostokąta osadzonego na działce tak aby maksymalnie wykorzystać frontową część działki zachowując jednocześnie możliwie jak największą część ogrodową od południa. Bryła budynku to w przybliżeniu parterowy prostopadłościan mieszczący całość założonego programu strefy dziennej oraz osadzona na nim kostka zawierająca programową strefę nocną. Wyraz zewnętrzny budynku zdeterminowany został poprzez zastosowanie monolitycznej ramy spinającej grupy pomieszczeń w całość oraz niewielkiej w stosunku do masy całości układu kostki piętra. Ściany zewnętrzne parteru wycofano w głąb bryły budynku (ramy), tworząc podcienie widoczne na równoległych podłużnych elewacjach: frontowej i ogrodowej. Kostka pietra o wymiarach 10,25x7,25m utrzymuje lico ramy budynku wzdłuż podłużnych elewacji.
MUS ARCHITECTS to biuro architektoniczne tworzone z pasją. Zajmujemy się wymyślaniem przestrzeni, kształtowaniem funkcji i formy, niezależnie od skali.