TYP     dom jednorodzinny DATA 2010
LOKALIZACJA     Żory, Polska TEMAT projekt domu jednorodzinnego
INWESTOR     prywatny ZESPÓŁ Adam Zwierzyński, Anna Porębska

Dom jednorodzinny w Żorach


Architektura i funkcja
Bryla budynku składa się z trzech prostopadłościanów mieszczących założony układ funkcjonalny domu. Dwa z nich tworzą parter z wycofaną w głąb działki częścią dzienną i zlokalizowanymi wzdłuż wschodniej granicy działki funkcjami towarzyszącymi: garażem, pralnią, kotłownią, komunikacją poziomą (korytarz), pionową (schody), pokojem gościnnym oraz toaletą. Cześć nocną domu umieszczono na piętrze w trzecim, przesuniętym względem parteru prostopadłościanie.

Wejście oraz wjazd na teren działki od północy. Wjazd poprzez ażurową bramę przesuwną – północno-wschodni narożnik działki. Wejście po przeciwnej stronie północnej granicy parceli. Pomiędzy tymi strefami zlokalizowano frontową część ogrodu – pełni ona funkcję buforu między drogą dojazdową a domem.

Zadaszone wejście do domu poprzez wiatrołap wprowadza użytkownika do przeszklonego salonu. Jadalnia oraz otwarta kuchnia z wyspą znajdują się głębiej, na przedłużeniu otwartej przestrzeni salonu. Przejście na piętro oraz funkcje towarzyszące umieszczono w wydzielonej strefie łączącej garaż z częścią dzienną domu. Piętro stanowią: sypialnia rodziców z aneksem łazienkowym, dwa pokoje, pomieszczenie siłowni (fitness) oraz łazienka z sauną.
MUS ARCHITECTS to biuro architektoniczne tworzone z pasją. Zajmujemy się wymyślaniem przestrzeni, kształtowaniem funkcji i formy, niezależnie od skali.