TYP     dom jednorodzinny DATA 2012
LOKALIZACJA     Mikołów, Polska TEMAT projekt domu jednorodzinnego
INWESTOR     prywatny ZESPÓŁ Anna Porębska, Adam Zwierzyński

Dom z pętelką


Zagospodarowanie

Prezentowany dom jednorodzinny zaprojektowano na działce o powierzchni około 850m2. Działka ma kształt lekko przekrzywionego prostokąta ze spadkiem terenu w kierunku północnym ok. 2m.
Korzystając z naturalnego ukształtowania terenu, kondygnację przyziemia zaprojektowano jako częściowo pogrążoną w gruncie, to znaczy zlokalizowaną tak, aby umożliwić wjazd do garażu od strony wschodniej zgodnie ze spadkiem terenu, nieznacznie go zwiększając, oraz korzystanie z ogrodu i tarasu bezpośrednio z parteru od strony południowej, poprzez wyrównanie terenu w części południowej.

Architektura

Budynek jest wolnostojący, częściowo pogrążony w gruncie, z dachem płaskim, pełniącym rolę tarasu.
Trzykondygnacyjna bryła zlokalizowana jest w najniższej części działki, w taki sposób, że jej najniższa kondygnacja jest dostępna od wschodu poprzez wjazd do garażu i północy; zaś ściana południowa i zachodnia będą zasypane ziemią, wyrównując spadek terenu od strony południowej do poziomu terenu przy drodze dojazdowej.
Wyrównanie terenu pozwoli na swobodny dostęp z części dziennej (kondygnacji parteru) do ogrodu oraz prowadzenie wejścia do budynku na poziomie parteru.
Prosta bryła budynku, w części podjazdu do garażu została wycofana, zapewniając funkcjonalny promień skrętu dla samochodu osobowego. Nad podcięciem i wjazdem do garażu znajduje się zadaszone wejście do domu.
Oba poziomy są połaczone monolityczna balustradą która zawijając sie i schodząc w duł zmienia się jednocześnie w mur oporowy i ścianę garażu - tworząc charakterystyczną pętelką.
Na dachu projektowanego domu jednorodzinnego zakłada się taras użytkowy, z dostępem poprzez zewnętrzną klatkę schodową.
MUS ARCHITECTS to biuro architektoniczne tworzone z pasją. Zajmujemy się wymyślaniem przestrzeni, kształtowaniem funkcji i formy, niezależnie od skali.